Pelud
Program praćenja koncentracije peludnih zrnaca u zraku na području grada Pule započeo je 1. siječnja 2014. godine. Uzorkivač za pelud smješten je na krovu zgrade Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, Nazorova 23, Pula.
Od 1. siječnja 2017. godine program praćenja koncentracije peludnih zrnaca u zraku proširio se na grad Pazin, gdje je uzorkivač smješten na krovu sportske dvorane Pazin, Tugomila Ujčića, prof.2.
Od 1. siječnja 2018. godine započinje program praćenja koncentracije peludnih zrnaca u zraku grada Labina, gdje je uzorkivač smješten na krovu Sportskog centra Franko Mileta, Rudarska ulica.
Od 1. siječnja 2020. godine započinje program praćenja koncentracije peludnih zrnaca u zraku grada Poreča, gdje je uzorkivač smješten na krovu Doma za starije i nemoćne osobe, M.Gioseffi 2.
Uzorci se uzimaju svakodnevno, osim lokacija u Pazinu, Labinu i Poreču gdje je uzorkovanje jednom tjedno, tijekom cijele godine. Na temelju dnevnih preparata i s obzirom na najavljene meteorološke prilike izrađuje se peludna prognoza za slijedećih nekoliko dana.
Praćenje koncentracije peludi u zraku važno je jer je pelud jedan od najznačajnijih prirodnih alergena i može izazvati vrlo ozbiljne zdravstvene tegobe.
O peludi
Pelud ili cvjetni prah je vrlo sitni, odvojivi i prijenosni biljni organ s muškim genetskim naslijeđem, te velikom količinom bioloških spojeva (bjelančevine, ugljikohidrati, voda, masti, vitamini, minerali...).
Veličina peludnog zrnca varira od 2μm do 250 μm, te ovisi o obliku i vrsti oprašivanja. Pelud biljka koje oprašuje vjetar je sitna, suha, s glatkom površinom, dok je pelud entomofilnih biljaka (oprašivanje kukcima) krupnija, teža, ljepljiva, s raznim izraslinama na površini.
Oblik peludnog zrnca je jedan od osnovnih kriterija za determinaciju. Peludna zrnca mogu biti okruglasta, loptasta, jajasta ili različitih nepravilnih formi.
Biljke u različitim krajevima cvatu tijekom cijele godine. U zraku se pojavljuje pelud različitih vrsta drveća, trava i korova. Pelud koja se širi vjetrom uzrokuje najviše alergija, jer s lakoćom dolazi u doticaj s nosnom šupljinom i očima. Razlog tomu je da se pelud diže kako se zrak zagrijava i potom počne padati kad se navečer ohladi.
Važno je napomenuti da sve vrste peludi nisu jednako alergene. Da bi pojedina biljna vrsta bila alergena mora ispunjavati tri uvjeta:
1. Oprašivanje vjetrom,
2. Proizvodnja peludi u ogromnim količinama te
3. Postojanje alergenih spojeva koji će u doticaju sa sluznicom izazvati alergijsku reakciju
Alergeni
Alergeni su u pravilu bjelančevine ili druge tvari vezane za njih. Nekim alergenima izloženi smo tijekom cijele godine, pojedinima pak samo sezonski. Među sezonske alergene spada pelud drveća, trava i korova. Bjelančevine koje sadrži pelud uzročnici su alergijske osjetljivosti.
Alergeni u tijelo ulaze na različite načine. Pelud ulazi putem inhalacije te stoga spada u inhalacijske alergene.
Alergene dijelimo na:
Jake – ako u kontaktu s njima 50% senzibiliziranih osoba razvije znakove alergije
Slabe – uzrokuju reakciju samo u približno 10% senzibiliziranih osoba
Srednje – izazivaju alergiju između dvaju navedenih
Križni ili unakrsni alergeni mogu uzrokovati interakciju između različitih alergena, te pojavu unakrsne alergije. Najbolje je istražena alergijska interakcija između peluda drveća i trava i alergena u namirnicama. Po učestalosti je na prvom mjestu interakcija između peluda breze i peluda običnog pelina.
Peludne alergije
Alergija je nenormalna, naglašeno burna reakcija imunološkog sustava u doticaju s alergenom tvari, na koju se tijelo alergične osobe već prije senzibiliziralo i koja kod zdrave osobe ne izaziva nikakve smetnje. Senzibilizacija znači da je tijelo prepoznalo neku tvar kao stranu i protiv nje potaklo posebno osjetljive limfocite. Kad se ponovno susretne s tom tvari izbit će alergijska reakcija. U procesu senzibilizacije, u tijelu nastaju specifična IgE (imunoglobulini E) protutijela. Ona će pri ponovnom kontaktu s alergenom tvari omogućiti oslobađanje histamina iz stanica, a on će izazvati tipične znakove alergije.
Alergija na pelud najčešća je vrsta alergije. One su sezonske, te ovise o geografsko-klimatskom području, njegovom vegetacijskom pokrovu i meteorološkim faktorima.
Peludna groznica objedinjuje alergijsku hunjavicu i alergijski konjuktivitis. Simptomi su: svrbež, pečenje i suzenje očiju, kihanje, šmrcanje, osjećaj punoće i neprohodnosti nosa, svrbež vrška nosa, obilniji vodenasti iscjedak te smanjenje ili nedostatak njuha.
Savjeti
U razdoblju koje je kritično za alergiju savjetuje se:
- Ne zadržavati se tijekom lijepa, suha vremena u poljima, livadama, šumi ili parku
- Zatvoriti prozore tijekom lijepa, suha vremena
- Tijekom sezone cvatnje izostaviti radove u vrtu, u polju i na livadi, te sportske aktivnosti
- Prije spavanja treba oprati kosu, jer će pelud inače pasti na jastuk, a s jastuka će se prenijeti u oči, nos i pluća
- Odjeća koja se nosi tijekom dana ne smije se skidati u spavaćoj sobi
- Boraviti u zatvorenim i klimatiziranim prostorima
- Četkati i prati kućne ljubimce, jer i oni također skupljaju pelud
- Ne sušiti rublje na zraku u vrijeme nejveće polinacije
- Nositi sunčane naočale i šešire tijekom dana
- Šetnje se preporučuju kada kiši i neposredno poslije kiše
- Treba proučiti kalendar cvjetanja, upoznati se s biometeorološkom prognozom i savjetovati se s liječnikom
- Uzimati redovito terapiju propisanu od liječnika
Aeroalergene biljke
Mobilna aplikacija - Peludna prognoza
Peludna prognoza je mobilna aplikacija namijenjena oboljelima od alergije. Razvijena je kao suradnja portala PLIVAzdravlje i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", a cilj joj je redovito praćenje dnevnog stanja alergena prisutnih u zraku na teritoriju Republike Hrvatske.
Aplikacija je besplatna i dostupna svim korisnicima pametnih telefona s iOS i Android operativnim sustavima. Korisnici Peludne prognoze dobivaju obavijesti o biljkama čija im pelud stvara nejveće zdravstvene probleme, te time mogu prilagoditi svoje dnevne aktivnosti.
Zavod za javno zdravstvo Istarske županije daje podatke o koncentraciji peludi u zraku grada Pule, Pazina i Labina za mobilnu aplikaciju.
Aplikacija Peludna prognoza moguća je putem Google Playa za uređaje s Android operativnim sustavom i App Storea za uređaje s iOS operativnim sustavom.
Korisni linkovi
Saznajte više informacija o peludi i na stranicama naših partnera: