Antirabična zaštita
Antirabična zaštita obuhvaća preventivne mjere protiv bjesnoće (rabies), smrtonosne zarazne bolesti koja se prenosi najčešće ugrizom životinje inficirane virusom bjesnoće. Svaka ugrizna rana zahtjeva temeljito ispiranje rane sapunom i vodom. Ovisno o veličini i lokaciji rane te okolnostima koje su dovele do ugrizne rane, obiteljski liječnik ili liječnik na hitnom prijemu bolnice uputit će pacijenta u antirabičnu ambulantu. Prije upućivanja u antirabičnu ambulantu, liječnik koji je primio osobu ugriženu od neke životinje, dužan je takvu ranu zbrinuti te ukoliko je potrebno ordinirati i antibiotsku zaštitu kako bi se spriječile moguće sekundarne infekcije te provjeriti cjepni status u prevenciji tetanusa.
U Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije se na sedam lokacija (Pula, Rovinj, Poreč, Umag, Buzet, Pazin i Labin) može dobiti savjet, ali i započeti s preventivnom antirabičnom zaštitom.
Nakon uzimanja detaljne anamneze ugrižene osobe i uvida u okolnosti koje su prethodile ugrizu, epidemiolog procjenjuje rizik i određuje potrebne mjere, tj. odlučuje o provođenju postekspozicijske antirabične profilakse (PEP).
Ukoliko se radi o ugrizu nepoznate, odlutale ili uginule životinje kada se ne može izvršiti veterinarski nadzor te životinje, tada se odlučuje za aktivnu (cijepljenje) i /ili pasivnu zaštitu (primjena imunoglobulina protiv bjesnoće).
U Republici Hrvatskoj je postignut značajan uspjeh u kontroli bjesnoće nakon provođenja oralne vakcinacije lisica protiv bjesnoće u nekoliko navrata. Poznato je da lisice predstavljaju glavni rezervoar virusa u prirodi.
Kao rezultat tih napora, Republika Hrvatska je 2021.godine službeno postala zemlja slobodna od bjesnoće (rabies - free). Europska komisija je potvrdila da u Hrvatskoj više nema bjesnoće kod domaćih i divljih životinja što predstavlja veliku zdravstvenu pobjedu.
Međutim, oralna vakcinacija lisica se i dalje provodi kako bi se održala nastala situacija te spriječio eventualni ponovni unos virusa iz susjednih zemalja gdje bjesnoća još nije potpuno iskorijenjena.