Nadzor nad turističkim objektima
Legionarsku bolest možemo nazvati ekonoza. U epidemiologiji bolesti dijelimo na antroponoze i zoonoze. Legionarska bolest nije ni jedno ni drugo. Ona je vezana na okoliš kao izvor. Pravog domaćina ni nema. Međutim ona je uglavnom vezana uz ljudske nastambe, uvjete, koje je svojom djelatnošću čovjek stvorio čovjek ju je prouzročio svojim nastojanjem ugoditi sebi. Ona je cijena progresa i kažnjava svaki propust u tehničkoj izvedbi objekata. Osobito kažnjava kampanjski odnos prema održavanju vlažnih klimatizacijskih i vodoopskrbnih objekata.
Da bi se u ugostiteljskim objektima smanjio rizik od legionarske bolesti, važno je prije početka nove sezone odnosno prije dolaska gostiju provesti preventivne mjere.
Preporuke koje donosimo odnose se na hotele, kampove i marine koje rade samo tijekom sezone, one koji rade neprekidno tijekom cijele godine, rashladne tornjeve, ovlaživače zraka i bazene u ugostiteljskim objektima.
Za pomoć i konzultacije možete se obratiti Službi za epidemiologiju zavoda za javno zdravstvo svoje županije.
Preventivne mjere za smanjenje rizika od legionarske bolesti
U hotelima/kampovima/marinama koji nisu radili izvan sezone prije dolaska gostiju
1. Isprazniti talog iz bojlera i spremnika u sustavu potrošne tople vode i vode za piće.
2. Očistiti kamenac i talog s mrežica na slavinama i rozeta tuševa.
3. Isprati cijeli sustav tople i hladne vode, tako da na svim slavinama i tuševima teče bistra voda najmanje 5 minuta (poželjno je na isti način isprati i sustav protupožarnih hidranata).
4. Nakon što je ispran sustav za toplu i hladnu vodu zagrijati toplu vodu u spremniku (bojleru). Poželjno je da se postigne visoka temperatura (70-90°C). Ako sustav za toplu vodu hotela ne može postići visoku temperaturu, treba nastojati postići temperaturu najmanje iznad 65°C. Povišenu temperaturu održavati u sustavu kroz 4 sata. Vruću vodu treba propustiti kroz sve slavine i tuševe (najmanje 2 minute) nakon čega se temperatura može sniziti, ali ne ispod 50°C (mjereno na svim slavinama).
5. Za sigurnost gostiju temperatura tople vode mjereno na slavinama ne smije pasti ispod 50°C tijekom čitavog rada hotela/kampa/marine.
6. Temperatura hladne vode na slavinama, nakon ispiranja, ne bi smjela prelaziti 20°C tijekom čitavog rada hotela/kampa/marine.
7. Spriječiti zadržavanje vode u optoku osiguravajući konstantni protok i cirkulaciju vode kroz sve cijevi.
8. Ako u sustavu potrošne tople vode nije moguće provesti pasterizaciju i ako su se na sustavu obavljali građevinski radovi izvan sezone, potrebno je provesti hiperkloriranje sustava od strane pravne osobe ovlaštene za provođenje preventivne dezinfekcije.
U hotelima/kampovima/marinama koji rade čitavu sezonu
1. Redovito ispirati sustav tople i hladne vode u sobama i mobilnim kućicama u kojima ne borave gosti, tako da na slavinama teče bistra voda (najmanje jednom tjedno, a obavezno prije dolaska gostiju u sobu).
2. Za sigurnost gostiju temperatura tople vode na slavinama ne smije pasti ispod 50°C tijekom čitavog rada hotela/kampa/marine.
3. Temperatura hladne vode na slavinama, nakon ispiranja, ne bi smjela prelaziti 20°C tijekom čitavog rada hotela/kampa/marine.
4. Redovito čistiti kamenac i talog s mrežica na slavinama i rozeta tuševa.
5. Ako su se na sustavu obavljali građevinski radovi, potrebno je provesti hiperkloriranje sustava od strane pravne osobe ovlaštene za provođenje preventivne dezinfekcije.
6. Spriječiti zadržavanje vode u optoku osiguravajući konstantni protok i cirkulaciju vode kroz sve cijevi.
Rashladni tornjevi (ako postoje u objektu)
1. Mehanički očistiti i isprati rashladne tornjeve od strane ovlaštenih servisa.
2. Hiperklorirati vodu na 20 mg/L slobodnog rezidualnog klora, cirkulirati hiperkloriranu vodu kroz cijeli sustav 2 sata i isprati svježom vodom. Napuniti sustav svježom vodovodnom vodom.
Ovo je potrebno obaviti prije dolaska gostiju (otvaranja hotela) u hotelima/kampovima/marinama koji ne rade tijekom cijele godine, odnosno najmanje jednom godišnje (po mogućnosti, prije početka turističke sezone) u objektima koji rade cijelu godinu.
Ovlaživači zraka
1. Očistiti i dezinficirati klornim preparatom bazene unutar komora za ovlaživanje zraka ili spremnike samostalnih ovlaživača prema uputama proizvođača. Isprati čistom vodom i napuniti čistom vodovodnom vodom. Vodu mijenjati najmanje jednom tjedno.
2. Po potrebi provesti mjere dezinfekcije klornim preparatima od strane pravne osobe ovlaštene za provođenje preventivne dezinfekcije.
Bazeni s pjenom (jacuzzi, spa kade, whirpool)
1. Ispustiti vodu iz cijelog sustava.
2. Mehanički očistiti od taloga spremnike, kade i filtere te provesti postupak svakodnevne i trajne dezinfekcije.
3. Isprati čistom vodom.
4. Provoditi trajnu dezinfekciju bazena (3-5 mg/L slobodnog rezidualnog klora) i provjeravati razinu slobodnog rezidualnog klora i pH.
5. Potrebno je dnevno izmjenjivati najmanje polovicu ukupne vode bazena.