Tečaj higijenskog minimuma
Tečaj higijenskog minimuma služi edukaciji zaposlenika koji rade s hranom o osnovnim pravilima higijene i sigurnosti u radu s prehrambenim proizvodima. Cilj tečaja je spriječiti kontaminaciju hrane i zaštititi zdravlje potrošača, kroz obuku o pravilnom rukovanju hranom, održavanju čistoće radnog prostora, osobnoj higijeni i prevenciji bolesti koje se mogu prenijeti putem hrane.
Završetkom tečaja, zaposlenici stječu znanja potrebna za siguran rad u prehrambenoj industriji i ugostiteljstvu.
Prijava tečaja
Za prijavu je potrebno e-poštom ili osobno dostaviti UREDNO popunjenu prijavnicu - Prijava djelatnika za pohađanje tečaja higijenskog minimuma ( pojedinačno ili za grupu ) – na lokaciju u kojoj se polaže tečaj. Po zaprimanju ispunjene prijavnice sve obavijesti vezane za termin i vrijeme polaganja tečaja dobiti ćete na svoju e-poštu.
Ponude za polaganje tečaja higijenskog minimuma možete zatražiti osobno ili na mail na lokaciji u kojoj se polaže tečaj.
• Pula - Pola: 052/529 049 (klaudio.zudic@zzjziz.hr; gita.knezovic@zzjziz.hr)
• Rovinj – Rovigno: 052/841 655 (rovinj@zzjziz.hr)
• Poreč - Parenzo: 052/434 909 (porec@zzjziz.hr)
• Labin: 052/858 014 (labin@zzjziz.hr)
• Pazin: 099/490 6976 (pazin@zzjziz.hr)
• Umag - Umago: 052/721 141 (umag@zzjziz.hr)
• Buzet: 052/663 545 (buzet@zzjziz.hr)
Vrste tečaja
Za osobe koje rade u kontaktu s hranom i vodom
Tečaj higijenskog minimuma je reguliran Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 79/07,113/08,43/09,130/17) i Pravilnikom o načinu i programu stjecanja potrebnog znanja o zdravstvenoj ispravnosti hrane (Pravilnik-hrana NN 116/2018).
Tečaj je namijenjen osobama koje na svojim radnim mjestima u proizvodnji ili prometu hranom i vodom za ljudsku potrošnju dolaze u dodir s hranom, te osobama koje rade na pripremi i serviranju hrane, a moraju imati potrebna znanja o zdravstvenoj ispravnosti hrane i osobnoj higijeni.
Tečajevi se organiziraju po osnovnom i proširenom programu.
Tečaj po osnovnom programu pohađaju sve osobe koje na svojim radnim mjestima u proizvodnji ili prometu hranom i vodom za ljudsku potrošnju dolaze u dodir s hranom, a koje rade s hranom u jednostavnim objektima skladištenja, pripreme i usluživanja hrane npr. caffe barovima, skladištima, trgovinama sa zapakiranom hranom, tobacco-shopovima, mesnicama u kojima se samo prodaje svježe meso i melje na zahtjev kupca i sl.
Tečaj za osobe po osnovnom programu provodi se iz odobrenih priručnika dostupnih na hrvatskom i engleskom jeziku i/ili teorijske nastave te provjeru stečenog znanja pred Ispitnom komisijom. Osobe koje pohađaju tečaj po osnovnom programu nisu obvezne prisustvovati slušanju tečaja.
Tečaj po osnovnom programu pohađaju osobe koje rade u sljedećim djelatnostima (navedene kategorije polaznika):
1. ugostiteljski objekti u kojima se pripremaju i poslužuju pića i topli napitci
2. skladišta i trgovine zapakirane i nezapakirane hrane koja nije lako kvarljiva i ne zahtijeva posebne temperaturne uvjete čuvanja
3. skladišta i objekti prodaje izvan prostorija zapakirane ili nezapakirane hrane koja zahtijeva ili ne zahtijeva posebne temperaturne uvjete čuvanja (prodajna vozila, kiosci, automati,rashladne škrinje)
4. objekti u kojima se isključivo peku smrznuti pekarski proizvodi
5. objekti u kojima se isključivo pripremaju, peku i poslužuju prhka, lijevana ili dizana tijesta
6. tržnice na veliko i malo koje obavljaju prodaju hrane izvan prostorija, osim primarnih proizvoda 7. objekti u kojima se obavlja više djelatnosti , a obuhvaćene su točkama od 1. do 6.
8. objekti u kojima se pružaju ugostiteljske usluge na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu
9. objekti koji se primarno koriste kao privatni stambeni prostori, a u kojima se priprema svježi sir i vrhnje radi stavljanja na tržište
10. objekti u kojima se obavlja djelatnost skladištenja hrane životinjskog podrijetla
11. sabirališta mlijeka od dva ili više proizvođača u sustavu otkupa od jednog objekta odobrenog za preradu mlijeka
12.objekti u kojima se obavlja djelatnost punjenja i pakiranja pčelinjih proizvoda, osim primarne proizvodnje i osim dodataka prehrani
13. mesnice
14. ribarnice
15. sabirališta divljači
Tečaj po proširenom programu pohađaju sve osobe koje na svojim radnim mjestima u proizvodnji ili prometu hranom i vodom za ljudsku potrošnju dolaze u dodir s hranom te osobe koje rade na pripremi i serviranju hrane, a koje rade u složenijim procesima pripreme hrane, npr. u obrtničkoj i industrijskoj proizvodnji hrane, hotelima, restoranima, institucionalnim kuhinjama, objektima za proizvodnju mesnih pripravaka, slastičarnicama i slično, a ne spadaju u kategorije navedene za pohađanje osnovnog tečaja.
Osobe koje rade u objektima dvojne djelatnosti: kategorije navedene za pohađanje tečaja po osnovnom programu, a koje uz to imaju pripremanje i serviranje hrane moraju pohađati tečaj po proširenom programu.
Tečaj za osobe po proširenom programu provodi se iz odobrenih priručnika dostupnih na hrvatskom i engleskom jeziku i/ili teorijske nastave te provjeru stečenog znanja pred Ispitnom komisijom.
Za polaznika tečaja koji je postigao uspjeh na provjeri znanja izdaje se potvrda pravnoj ili fizičkoj osobi koja je uputila osobu na tečaj.
Polaznik koji nije zadovoljio na ispitu (provjeri znanja) ima pravo u roku 24 sata podnijeti Zahtjev za ponovnu provjeru znanja iz područja higijenskog minimuma za ponovnim polaganjem. Troškove ponavljanja ispita polaznik plaća sam.
Tečaj higijenskog minimuma potrebno je obnavljati svakih pet godina.
Osobe koje su završile srednjoškolsko strukovno obrazovanje za prehrambeno-prerađivačka i ugostiteljska zanimanja imaju usvojena potrebna znanja za rad u svim djelatnostima i upućuju se na tečaj nakon pet godina od dana završetka strukovnog obrazovanja.
Osobe koje su završile sveučilišni diplomski studij ili specijalistički diplomski studij iz područja: medicine, farmacije, sanitarnog inženjerstva, biokemijskog inženjerstva, prehrambenog inženjerstva, nutricionizma, biologije, biotehnologije i veterinarskih znanosti posjeduju potrebna znanja o zdravstvenoj ispravnosti hrane i osobnoj higijeni te su izuzete od obveze pohađanja tečaja.
Za osobe koje su u neposrednom kontaktu s kozmetičkim proizvodima
Osobe koje obavljaju poslove u proizvodnji, odnosno prometu kozmetičkih proizvoda, a koje na svojim radnim mjestima dolaze u neposredan dodir s kozmetičkim proizvodima, te fizičke osobe koje samostalno obavljaju djelatnost pružanja usluge njege ili uljepšavanja lica i tijela, kao i osobe koje obavljaju unošenja boja i stranih tijela u kožu i sluznice, moraju imati potrebna znanja o sprječavanju zaraznih bolesti prije početka rada.
Tečaj za osobe koje prvi put polažu održava se u trajanju od osam nastavnih sati teorijske nastave.
Osobe koje obnavljaju znanje nakon pet godina pristupit će samo provjeri znanja.
Za osobe koje ove poslove obavljaju sezonski, tečaj se provodi putem odobrenih priručnika dostupnih na hrvatskom i engleskom jeziku.
Po završetku tečaja obavlja se provjera znanja polaznika tečaja pred Ispitnom komisijom.
Polaznik koji nije zadovoljio na ispitu (provjeri znanja) ima pravo u roku 24 sata podnijeti pismeni zahtjev za ponovnim polaganjem. Troškove ponavljanja ispita polaznik plaća sam.Za polaznika tečaja koji je postigao uspjeh na provjeri znanja izdaje se potvrda pravnoj ili fizičkoj osobi koja je uputila osobu na tečaj.
Tečaj higijenskog minimuma potrebno je obnavljati svakih pet godina.
Za osobe koje su završile srednjoškolsko strukovno obrazovanje za navedena zanimanja, smatra se da imaju usvojena znanja potreba za rad, te se upućuju na tečaj nakon pet godina od dana završetka srednjoškolskog strukovnog obrazovanja.