Zavod

Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije

Pristup informacijama

Pravo na pristup informacijama
Zakon o pravu na pristup informacijama (Narodne novine 25/13, 85/15, 69/22) ima za cilj omogućiti pristup informacijama fizičkim i pravnim osobama putem otvorenosti i javnosti djelovanja tijela javne vlasti. Pravo na informaciju slijedom Zakona ostvaruje se podnošenjem zahtjeva putem potpuno ispunjenog Obrasca zahtjeva za pristup informacijama. 

Zahtjev za ostvarivanje prava na pristup informacijama može se podnijeti:
1. Pisanim putem na adresu:
Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije, Nazorova 23, 52100Pula;
2. Elektroničkim putem na adresu:
ksenija.juric@zzjziz.hr
3. Na broj telefaksa:
052 222 151;
4. Osobno u tajništvu Zavoda radnim danom u vremenu od 7:00 do 15:00 sati

Zahtjev za pristup informacijama, da bi bio valjan, obavezno mora sadržavati:
1. Izjavu stranke da se poziva na Zakon o pravu na pristup informacijama;
2. Naziv i sjedište tijela javne vlasti kojem se zahtjev podnosi;
3. Podatke koji su važni za prepoznavanje tražene informacije;
4. Ime i prezime i potpunu adresu stanovanja fizičke osobe koja podnosi zahtjev;
5. Tvrtku, odnosno naziv pravne osobe i njezino sjedište

Nepotpuni zahtjevi ne mogu se uputiti u postupak.

Podnositelj zahtjeva nije obvezan navesti razloge zbog kojih traži pristup informaciji, a u zahtjevu može predložiti i način na koji će tijelo javne vlasti učiniti informaciju dostupnom.

Službenica za informiranje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije je Ksenija Jurić, dipl.iur.

Telefon: 052 529 002
Telefaks: 052 222 151
E-mail: ksenija.juric@zzjziz.hr

Naknada za pristup informacijama
Sukladno članku 19. Zakona o pravu na pristup informacijama, Zavod ima pravo tražiti od korisnika naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacije, sukladno članku 17. navedenog Zakona, kao i naknadu troškova dostave tražene informacije.
Na zahtjev korisnika tijelo javne vlasti dužno je dostaviti način izračuna naknade.

Kriterije za određivanje visine naknade i način naplate naknade propisao je Povjerenik za informiranje (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_01_12_231.html).

Ponovna uporaba informacija
Zahtjev za ponovnu uporabu informacija, da bi bio valjan, obavezno mora sadržavati: - Naziv i sjedište tijela javne vlasti kojem se zahtjev podnosi;
- Podatke koji su važni za prepoznavanje tražene informacije;
- Ime, prezime i adresu fizičke osobe koja podnosi zahtjev, ili tvrtku, odnosno naziv pravne osobe i njezino sjedište;
- Informacije koje podnositelj želi ponovno upotrijebiti;
- Oblik i način na koji želi primiti sadržaj traženih informacija;
- Svrhu korištenja informacija (komercijalna ili nekomercijalna svrha).

Nepotpuni zahtjevi ne mogu se uputiti u postupak.

Uvjeti za ponovnu uporabu informacija

Svaki korisnik ima pravo na ponovnu uporabu informacija u komercijalne ili nekomercijalne svrhe, u skladu s pozitivnim odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama.

Tijelo javne vlasti omogućava dostupnost otvorenih podataka i ponovnu uporabu informacija korisnicima javnom objavom informacija pogodnih za ponovnu uporabu odnosno na temelju zahtjeva za ponovnu uporabu.

Vlada Republike Hrvatske potiče tijela javne vlasti na stvaranje i objavljivanje informacija nastalih u okviru obavljanja javnog posla, donošenjem politika i akcijskih planova kojima u skladu s načelima integrirane i zadane otvorenosti osigurava razvoj standarda otvorenih podataka, olakšavanjem uvjeta za prilagodbu, (terminskim) planiranjem rokova objave informacija pojedinih tematskih kategorija i uspostavljanjem portala otvorenih podataka i poticanjem uspostavljanja posebnih portala, kao i povezivanjem portala s portalima na razini Europske unije.

Vlada Republike Hrvatske podupire dostupnost istraživačkih podataka donošenjem politike otvorenog pristupa i akcijskih planova, kako bi se osiguralo da sve istraživačke organizacije i organizacije koje financiraju istraživanja provode politiku otvorenog stavljanja na raspolaganje istraživačkih podataka financiranih javnim sredstvima, u skladu s načelom zadane otvorenosti i koji su pronalazivi, dostupni, interoperabilni i ponovno uporabljivi, uzimajući u obzir pitanja koja se odnose na privatnost, zaštitu osobnih podataka, povjerljivost, nacionalnu sigurnost, legitimne komercijalne interese poput poslovnih tajni te prava intelektualnog vlasništva trećih osoba u skladu s načelom »otvoreni koliko je to moguće, zatvoreni koliko je to potrebno«.

U svrhu ponovne uporabe tijela javne vlasti nemaju obvezu informaciju izraditi, prilagođavati ili izdvajati dijelove informacija ako to zahtijeva nerazmjeran utrošak vremena ili sredstava, niti se od tijela javne vlasti može zahtijevati da nastavi ažurirati, nadograđivati i pohranjivati informacije u svrhu ponovne uporabe.

Na pitanja koja nisu posebno uređena, na odgovarajući način primjenjuju se ostale odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama.

Dokumenti vezani uz članak