Novosti i aktivnosti

Novosti

Općenite zdravstvene preporuke kod povišenih vrijednosti lebdećih čestica u zraku

Općenite zdravstvene preporuke kod povišenih vrijednosti lebdećih čestica u zraku

Pojavljivanje viših kratkoročnih koncentracija lebdećih čestica (PM10 i PM2.5) suposljedica pojačanih emisija (ispuštanje u atmosferu plinova i čestica) tijekom sezone grijanja i nepovoljnih meteoroloških uvjeta. Na našem području posljednjih dana imamo pojave temperaturne inverzije, magle i stabilnog vremena bez vjetra. Ovi metereološki parametri pogoduju zadržavanju zračne mase na jednom mjestu, pa dolazi do akumuliranja emitiranih čestica i porastu njihove koncentracije. Takva pojava kratkoročnog onečišćenja zraka lebdećim česticama uobičajena je tijekom zimskih mjeseci.

Podaci o mjerenjima parametara kvalitete zraka su javno dostupni putem stranica HAOP-a (Hrvatske agencije za okoliš i prirodu - https://iszz.azo.hr/iskzl/index.html ), gdje se osim trenutnih vrijednosti prikazuje i europski indeks kvalitete zraka. Europski indeks kvalitete zraka (koji se koristi za prikaz na stranici Ministarstva) omogućava jednostavnije razumijevanje trenutnog stanja kvalitete zraka. Podaci se prikazuju u realnom vremenu za cijelu Hrvatsku, javnosti je dostupan pregled kvalitete zraka u pojedinim gradovima i županijama.

Kvaliteta zraka se na pokazatelje lebdećih čestica (PM10 i PM2.5) na području Istarske županije prati na automatskim postajama Kaštijun i Višnjan. AP Kaštijun vezana je uz ŽCGO Kaštijun i prati se od strane tvrtke Ekonerg d.o.o. iz Zagreba, dok je postaja Višnjan dio državne mreže i prati je Državni hidrometeorološki zavod.

Uvidom u podatke onečišćenja zraka proteklih dana u EU može se vidjeti znatno povećanje PM čestica u našem okruženju te u drugim gradovima RH i na području srednje i istočne Europe.

Ne postoje smjernice ili obaveza obavješćivanja kod pojave povećanih koncentracija lebdećih čestica.

Preventivne preporuke koje se mogu dati za pojavu povišenih koncentracija lebdećih čestica u zraku, te i za druge situacije pojave izvanrednih stanja, kao što su niske ili visoke temperature, povišene vrijednosti UV indeksa, povišene koncentracije alergene peludi u zraku i slično, mogu utjecati na osjetljive skupine građana. Treba istaknuti da stručnjaci napominju da se tijekom kratkotrajne izloženosti povišenim vrijednostima lebdećih čestica ne očekuje značajan utjecaj na zdravlje stanovništva.

Preporuke se odnose na izbjegavanje dugotrajne i intezivne tjelesne aktivnosti na otvorenom zraku, posebno uz prometnice, za sljedeće skupine građana:

- djecu,
- trudnice,
- osobe starije životne dobi,
- osobe oboljele od kroničnih bolesti na razini dišnog i/ili srčano-krvožilnog sustava,
- osobe narušenog imunološkog odgovora,
- pušači i pasivni pušači.

Ostale preporuke:

- primjena propisanih lijekova za osobe s akutnim i kroničnim simptomima te traženje savjeta liječnika primarne zdravstvene zaštite u slučaju pogoršanja ili produljenoga trajanja simptoma na razini dišnog ili srčano-krvožilnog sustava, 
- izbjegavanje nepotrebne dodatne izloženosti respirabilnim česticama iz drugih izvora, poput pušenja, korištenja kemikalija, ljepila, boja, lakova i sl.
- korištenje sredstava javnog gradskog prijevoza
- izbjegavanje/smanjivanje grijanja na kruta goriva.